Home » podatki » Od 01.07.2016 r. Jednolity Plik Kontrolny dla „dużych” przedsiębiorców

Od 01.07.2016 r. Jednolity Plik Kontrolny dla „dużych” przedsiębiorców

Zmieniona Ordynacja Podatkowa (dodany art. 193a.) wprowadziła obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w formie elektronicznej tzn. w postaci  Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), jeśli organ podatkowy tego zażąda.  Zakres przekazywanych danych powinien odpowiadać zakresowi czynności sprawdzających lub kontroli co, do przedmiotu i okresu kontroli.

Od 01.07.2016 r. obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego obejmie duże przedsiębiorstwa. Pozostałe podmioty gospodarcze zostaną objęte tym obowiązkiem od 01.07.2018 r. Więc, w pierwszej kolejności obowiązek będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

– zatrudniali średnio rocznie co najmniej 250 pracowników, lub

– osiągnęli obrót netto ze sprzedaży przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro, a suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z trzech lat przekroczyła równowartość w złotych 43 miliony euro.

Pozostali przedsiębiorcy, w tym mikro, mali i średni zostaną objęci obowiązkiem stosowania JPK w terminie o dwa lata późniejszy.  Z tym,  że mali i średni przedsiębiorcy będą mogli fakultatywnie  stosować JPK od 01.07.2016 roku. Stosowanie JPK wymaga dostosowania programów informatycznych do tych przepisów, ale z drugiej strony, może przynieść pewne korzyści podatnikom np. może przyśpieszyć kontrolę, zmniejszyć jej uciążliwość a nawet doprowadzić do odstąpienia od kontroli w niebudzących wątpliwości przypadkach.

JPK może zostać wykorzystany do sprawdzenia prawidłowości rozliczenia podatku dochodowego, VAT oraz innych podatków, a także celem weryfikacji ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych.

Staszek