Home » podatki » Prawa do ryczałtu ewidencjonowanego

Prawa do ryczałtu ewidencjonowanego

Warunki wyłączające z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencyjnego:

1. Uzyskanie przychów (netto – bez VAT) w roku ubiegłym w wysokości co najmniej 150.000 euro, tj. 626.880 zł (za 2014 r. – 633,450 zł).W przypadku wykonywania działalności w formie spółki kwota limitu dotyczy całej spółki.

2. Wykonywanie wymienionych rodzajów działalności: prowadzenie aptek, lombardów, kantorów.

3. Wykonywanie wolnego zawodu (lekarza, weterynarza, pielęgniarki, tłumacza, nauczyciela)

w warunkach:

– zatrudnieniu personelu merytorycznego lub

– świadczeniach usługi dla podmiotów gospodarczych.

4. Świadczący usługi wymienione w załączniku 2: min. usługi: pośrednictwa w sprzedaży hurtowej, finansowe i ubezpieczeniowe, prawne, rachunkowo-księgowe, doradztwa podatkowego, architektoniczne, inżynierskie, reklamowe, projektowe, fotograficzne, tłumaczeń, ochroniarskie, edukacyjne, zdrowotne, pomocy społecznej, kulturalne i rozrywkowe, związane ze sportem,  opieki nad zwierzętami, agencji towarzyskich, różdżkarstwo, wykonywania tatuaży (z uwagi na to, że jest to tylko skrótowe zestawienie wyłączeń; za każdym razem należy sięgnąć do załącznika i w oparciu o PKWiU upewnić się, co do konkretnego wyłączenia).

5. Handel częściami i akcesoriami do samochodów.

6. Wytwarzanie wyrobów akcyzowych.

7. Działalność gospodarcza po zmianach pomiędzy małżonkami.

8. Działalność na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.

9. Z uwagi na to, że stawki ryczałtu 20 % i 17 % pełnią także pewną funkcję wyłączającą z ryczałtu (nieformalną), przez ich nadmierną wysokość, należy także sprawdzić zakres przedmiotowy tych stawek:

20 % – wykonywanie wolnego zawodu w warunkach innych niż wymienione w pkt 3.,

17 % – usług: pośrednictwo w sprzedaży hurtowej samochodów i części do nich , parkingowych, kwaterunkowych,  informatycznych, zarządzania nieruchomością, wynajmu samochodów, agencji pracy, agentów turystycznych, obsługi nieruchomości, organizacja targów i wystaw, fotograficznych, pomocy społecznej

-jest to tylko skrótowe zestawienie usług, w każdym konkretnym przypadku należy sięgnąć do ustawy (art. 12. ust. 1 ).