Home » podatki » Zmiany w podatkach w 2016 r. – podatek VAT

Zmiany w podatkach w 2016 r. – podatek VAT

1.Określono zasady odliczania podatku w odniesieniu do zakupu towarów i usług służących sprzedaży opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniu.

Nowe przepisy (art. 86. ust. 2a. – 2h., art. 90c.) stosuje się do wydatków służących działalności gospodarczej oraz działalności nie mającej stricte charakteru gospodarczego (niepodlegające opodatkowaniu), w sytuacji gdy wydatki te nie można jednoznacznie przypisać do którejś z wymienionych kategorii wydatków. Do czynności niepodlegających opodatkowaniu można zaliczyć: dywidendy, kary umowne, kaucje, odsetki bankowe, wartość pracy własnej podatnika, działalność charytatywna itp. W takim przypadku, jak wynika z orzecznictwa, czynności nie podlegające opodatkowaniu nie ujmuje się w mianowniku proporcji sprzedaży stosowanej przy częściowym odliczeniu, a to powoduje, że proporcja ta wyniesie 100 %, czyli przysługuje pełne prawo odliczenia, nawet wtedy gdy wydatek tylko w małym stopniu służy sprzedaży opodatkowanej.

Aby temu zapobiec od 01.01.2016 r. wprowadzono przepisy określające sposób obliczania kwoty podatku naliczonego w oparciu o dodatkową proporcję. Sam wybór sposobu obliczenia proporcji pozostawia się w gestii podatnika, z tym, że określenie proporcji powinno najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności.

Ze względu na znaczną obszerność i szczegółowość nowych przepisów w tym zakresie oraz nieduże ich praktyczne znaczenie, gdyż w praktyce księgowi postępowali raczej zgodnie z intuicją,(czyli nie odliczali podatek naliczony w 100 %, stosowali natomiast proporcję), pozwolę sobie jedynie na zasygnalizowanie tej zmiany.

2.Stosowanie podstawowej składki 23 % dla dostaw sprzętu przeciwpożarowego.

Z początkiem roku zlikwidowana została możliwość stosowania obniżonej stawki 8 % do dostaw sprzętu pożarniczego.

3.Zmiana właściwości miejscowej organów podatkowych w VAT.

Przez uchylenie przepisu art. 3 ustawy o VAT, który to przepis określał właściwość miejscową dla podatników VAT wg miejsca wykonywania działalności gospodarczej, spowodowano, że w tym zakresie, mają zastosowanie ogólne przepisy z Ordynacji Podatkowej (art. 17. §1.). Zgodnie z tym przepisem, właściwym dla podatników VAT organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika.